Jak szukać pracy za granicą

Data dodania: 22.07.2016


Emigracja zarobkowa nie jest niczym nowym – od ponad 10 lat Polacy odważnie i masowo wyjeżdżają głównie do krajów Europy Zachodniej w poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia. Czemu wyjeżdżamy do pracy za granicą, gdzie wciąż czekają oferty i jak znaleźć najlepsze ogłoszenia o pracy?

Czemu praca za granicą

Wśród powodów, które najczęściej wymieniają emigranci zarobkowi pierwszym są oczywiście kwestie finansowe. Wynagrodzenia na zachodzie Starego Kontynentu są nieporównywalnie wyższe niż te w kraju, co jest atrakcyjne, nawet biorąc pod uwagę wyższe koszty utrzymania w danym miejscu.

Ale nie tylko pieniądze kierują pracownikami, którzy szukają ofert pracy za granicą. Coraz więcej młodych ludzi zaraz po studiach decyduje się na spakowanie walizki i wyjazd, ponieważ nie widzą ciekawych perspektyw rozwoju zawodowego. Pracodawcy zagraniczni na polskich portalach z ogłoszeniami o pracy zamieszczają wiele ofert, które są skierowane właśnie do dobrze wykształconych specjalistów, których w Polsce nie brakuje. A współpraca z międzynarodowymi korporacjami nie tylko dobrze prezentuje się w CV, ale daje realne szanse na osiągnięcie sukcesu w karierze.

Jest też inna bardzo liczna grupa osób, które opuszczają kraj w celach zarobkowych. Są to ludzie, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia w miejscu zamieszkania. Często taki pracownik zaczyna od pracy tymczasowej, a z biegiem czasu decyduje się na szukanie stałego etatu.

Gdzie czeka praca

Wiadomo już dlaczego emigrujemy szukając pracy – a gdzie jest największe prawdopodobieństwo znalezienia zatrudnienia? Jak pokazują oferty na portalu z ogłoszeniami o pracy szukampracy.pl, spore zainteresowanie polskimi pracownikami pokazują firmy z państw Europy Zachodniej. Obok Wielkiej Brytanii i Niemiec dużą popularnością cieszą się takie kraje jak Belgia, Holandia, Szwajcaria, Norwegia czy Irlandia.

Jak szukać ofert

Zdecydowanie najlepiej jest wyjeżdżać za granicę po znalezieniu odpowiedniej oferty jeszcze w kraju. Przede wszystkim przybywając na miejsce pracownik wie już, gdzie ma się udać, prawdopodobnie ma zapewnione warunki zakwaterowania lub mógł o nie zawczasu zadbać i nie będzie tracił cennego czasu na poszukiwanie ofert pracy.

Żeby uniknąć nieuczciwych ofert i prób oszustwa najlepiej korzystać z profesjonalnych portali z ogłoszeniami o pracy. To gwarantuje, że rekrutacje pochodzą od zaufanych pracodawców, a sama oferta została zweryfikowana w trakcie publikacji. Oprócz tego na portalach z ogłoszeniami o pracy można znaleźć oferty pochodzące bezpośrednio z agencji zatrudnienia, co również zapewnia pracownikowi większe bezpieczeństwo.