Na co zwrócić uwagę czytając ofertę pracy?

Data dodania: 22.07.2016

Każdy z nas chciałby znaleźć pracę swoich marzeń – taką, która zapewni spełnienie zawodowe, satysfakcję z wykonywanych zadań i godziwe wynagrodzenie. Ale żeby tak się stało najpierw trzeba przebrnąć przez dziesiątki, setki a nawet tysiące ofert rekrutacyjnych, aż natrafi się na te najlepsze. Jak czytać oferty pracy i na co zwrócić uwagę, żeby znaleźć zadowalającą pracę?

Gdzie opublikowano ofertę

Podstawowe wnioski odnośnie oferty pracy można wysnuć na podstawie tego, gdzie je znaleźliśmy. Najlepszym źródłem informacji o aktualnych rekrutacjach będzie renomowany portal z ogłoszeniami o pracy. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrą, zaufaną stroną? Oceńmy ją najpierw po wyglądzie, następnie zróbmy rozeznanie wśród pracodawców, którzy rekrutują za jej pośrednictwem – im bardziej rozbudowana i dopracowana strona lub znane i cenione firmy, tym większa pewność, że jest to autentyczny, dobrej jakości portal z ogłoszeniami o pracy (np. szukampracy.pl).

Warto wystrzegać się anonimowych ogłoszeń na forach lub podejrzanie wyglądających stronach internetowych. Pamiętajmy, że część z takich ofert może być jedynie próbą oszustwa – nie od dziś wiadomo, że kreatywność to cecha, której nie brakuje przestępcom. Cały czas zdarzają się próby wyłudzeń pieniędzy za pośrednictwem internetu, a niestety wiele osób pada ofiarą takiego procederu szukając pracy. Klasycznym zagraniem ze strony oszusta jest polecenie wpłacenia określonej kwoty tytułem opłat rekrutacyjnych – taka wiadomość powinna co najmniej wzbudzić naszą ostrożność.

Opis stanowiska i oferta pracodawcy

Każda oferta pracy składa się z części, w której znajdują się informacje odnośnie zakresu obowiązków związanych z danym stanowiskiem. Na portalach z ogłoszeniami o pracy warto szukać takich ofert, które mają możliwie rozwinięty opis stanowiska pracy. Przede wszystkim daje to lepszy wgląd w potencjalne warunki zatrudnienia. Poza tym pokazuje to, że rekruter wie dokładnie jakiego specjalisty poszukuje firma i jest rzetelnie przygotowany do naboru kandydatów. Im bardziej ogólne wytyczne, tym większa możliwość tego, że pracodawca będzie próbował przypisać nam w umowie większy zakres prac, który pierwotnie nie powinien nam podlegać.

Czytajmy też dokładnie sekcję, w której firma deklaruje swoją ofertę wobec kandydatów. To z niej dowiemy się wstępnie czy stanowisko pozwala na dalszy rozwój zawodowy, czy można tam liczyć na pozafinansowe benefity oprócz wynagrodzenia, a także sporadycznie poznać przewidywaną wysokość pensji. Chociaż jak pokazuje praktyka pracodawców informacje o szacowanym wynagrodzeniu są podawane sporadycznie na portalach z ogłoszeniami o pracy.

Wymagania wobec kandydata

Część oferty pracy, w której pojawiają się oczekiwania wobec potencjalnych pracowników to zwykle pole do popisu dla rekruterów. Z jednej strony znajdują się tu cechy i kompetencje, które faktycznie okazują się niezbędne do pełnienia obowiązków na określonym stanowisku – dlatego warto wziąć je pod uwagę przy tworzeniu CV czy listu motywacyjnego. Z drugiej strony czasami trudno uwierzyć, że na rynku pracy znajdzie się chociaż jedna osoba, która spełni wszystkie kryteria, jakie znajdują się w takiej ofercie na portalu z ogłoszeniami o pracy. Dlatego do listy wymagań warto podejść z odrobiną optymizmu i wiary we własne możliwości.